Abstract | Zgrade su veliki potrošači energije jer troše više od 40% ukupne potrošnje energije. Uglavnom su to starije zgrade koje nemaju dobru toplinsku izolaciju, stoga troše puno više energije za grijanje u odnosu na toplinski izolirane zgrade. Kod neizoliranih zgrada puno se topline gubi kroz vanjsku ovojnicu, a najviše kroz vanjske zidove, prozore i krov. Najveći potencijal uštede energije predstavlja energetska obnova postojećih zgrada. Ne samo da se smanjuje potrošnja energije, već se povećava kvaliteta i ugodnost života u takvim zgradama i cijena nekretnine na tržištu. Znatno se smanjuju i emisije ugljičnog dioksida. Nakon obnove smanjuju se troškovi grijanja u odnosu na početno stanje, tako da je ulaganje u obnovu i dugoročno isplativo.
Energetska učinkovitost jedan je od glavnih prioriteta Europske unije. Stoga postoji mnogo zakona i propisa kojima se određuju uvjeti građenja i obnove zgrada. To se sve mora uvažavati i u Republici Hrvatskoj, stoga se obnova starih zgrada, odnosno gradnja novih, mora izvesti u skladu s propisima Europske unije. Moguće je iskoristiti i financijska sredstva kojima se sufinancira energetska obnova zgrada. Kako bi se provela energetska obnova, potrebno je povećati toplinsku izolaciju na zgradama, zamijeniti vanjske prozore i vrata te zamijeniti ili unaprijediti sustave grijanje i hlađenja. Potiče se i uporaba obnovljivih izvora energije. Odabir dobrih toplinsko-izolacijskih materijala jedan je od važnih dijelova u procesu obnove pa znatno utječe na izgradnju, a kasnije i na održavanje zgrade. Različiti materijali imaju i različitu cijenu te mogu znatno utjecati na ukupne troškove obnove, ovisno o vrsti, ali i debljini materijala koji se ugrađuje. Toplinska izolacija postavlja se na zgradu ne samo zbog toplinske zaštite, već i zbog toplinske stabilnosti, odnosno toplinskih naprezanja koja nastaju zbog velikih temperaturnih razlika tijekom godine.
Nakon energetske obnove zgrade, izdaje se energetski certifikat s prikazom energetskih razreda. Prvo slovo, odnosno razred, odnosi se na specifičnu godišnju potrebnu toplinsku energiju za grijanje, a drugi na specifičnu godišnju primarnu energiju. |