Abstract | Postojanje neprofitnog sektora u zajednici od iznimne je važnosti za društvo. Iako država pokriva veći dio sektora koji je nužan za normalno funkcioniranje zajednice poput zdravstva i obrazovanja, postoje područja s kojima se država ne može baviti. Tu ključnu ulogu preuzimaju neprofitne organizacije, u najvećem broju udruge koje imaju zadatak zadovoljiti sve potrebe i prava građana, a koje ne mogu ostvariti od države. U Republici Hrvatskoj trenutačno je registrirano preko 50000 udruga, od čega je 966 registrirano u Međimurskoj županiji. Udruge čine najbrojniji oblik neprofitnih organizacija za koji se odlučuje većina osnivača zbog jednostavnog postupka osnivanja, pa su tako najbrojnije sportske udruge, zatim kulturne i gospodarske, dok su u manjem broju zastupljene tehničke, zdravstvene, ekološke i humanitarne udruge.
Cilj je ovog rada prikazati način upravljanja neprofitnim organizacijama u Republici Hrvatskoj s posebnim osvrtom na osnivanje i upravljanje udrugama, te objasniti njihovu ključnu ulogu u unapređenju kvalitete života u zajednici. Također, prikazuje se broj registriranih udruga i zaklada po županijama Republike Hrvatske, s detaljnijom analizom za Međimursku županiju.
Rad predstavlja sažeti teorijski pregled definicija i pojmova neprofitnih organizacija, prikazuje se zakonski okvir osnivanja i poslovanja, postupak upisa u registar udruga i registar neprofitnih organizacija, te mogući načini i izvori financiranja. U Republici Hrvatskoj ustrojene su institucije za podršku neprofitnim organizacijama, kao što je Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Sažetim prikazom rada tih institucija naglasak se stavlja na podatke o broju dodijeljenih financijskih sredstava za projekte i programe. Kao primjer dobre prakse navodi se udruga „Međimurska gruda”. Udruga je osnovana s ciljem očuvanja kulturne baštine, tradicije i običaja lokalne zajednice. U radu su prikazani ciljevi i područje djelovanja udruge, aktualni projekti i programi te načini i izvori financiranja. Provedbom SWOT analize dobiveni su podatci o snagama koje posjeduje udruga, ali i podatci o slabostima koji su najčešće i njihovi ključni upravljački problemi. |