Abstract | Cestovni biciklizam je neizostavni dio naše svakodnevnice već preko 100 godina, bilo onima koji samo usput susreću bicikliste na cesti, pa sve do onih kojima je to način života, pa godišnje prelaze više tisuća, pa i desetaka tisuća kilometara. Današnje poimanje biciklizma kao aktivnosti je nešto što za sve veći broj ljudi donosi slobodu i pustolovinu, bijeg od svakidašnjeg ritma, sredstvo za opuštanje i mentalno i fizičko ozdravljenje. Sve više osoba koristi bicikl kao glavno sredstvo za razgledavanje svijeta oko sebe.
Bicikl je kao prijevozno sredstvo iznimno učinkovit: utrošak energije je malen, omogućuje fizičku aktivnost, ne ovisi o dostupnosti ili cijeni energenata i ne stvaraju buku ili zagađenje. Posebno su pogodni u urbanim krajevima gdje se korištenjem bicikla smanjuju prometne gužve i problemi s parkiranjem.
Ovim radom, gdje autor pokušava svoja osobna iskustva u biciklizmu pretočiti u neku vrstu priručnika za bicikliste prema uzoru na legendarni biciklistički priručnik Hrvatskog biciklističkog saveza, se samo dotiču osnove biciklizma koje su dovoljne da se shvati biciklizam kao sportska aktivnost koja je davno izašla iz svojih krutih okvira prometala na dva kotača, njegove osnovne konture, pravila, mogućnosti i zahtjevi. Naravno da je za ozbiljan pristup ovom sportu na bilo kojoj razini potrebno znati puno više od navedenog, ali ovim kratkim uvidom u sve vidljive i skrivene parametre ovog sporta, pruža se svojevrsna baza za početak bavljenja ovim sportom. Široki spektar pokrivenih područja obuhvaća teme o povijesti biciklizma, prvoj pojavi bicikla u Hrvatskoj, dolaska bicikla na tron kao najpopularnijeg prijevoznog sredstva, kao i silaska s tog istog trona, postanka biciklizma kao sporta i ponovne popularizacije bicikla kao rekreativne aktivnosti na našim prostorima. Tehnički aspekti pokrivaju osnovne i ključne dijelove bicikla, raznovrsnosti i potrebitosti biciklističke opreme, krenuvši od sigurnosnih i zaštitnih dodataka pa do onih koji omogućuju veću komociju na dugim turama, načina vožnje, problema s kojima se susreće svaki biciklist na hrvatskim cestama i ideje kako te probleme pokušati ublažiti ili ukloniti. Zdravstveni dio obuhvaća važnost konzumacije tekućine i opasnosti po zdravlje. I na kraju sportsko-turistički dio sa globalnim biciklističkim natjecanjima i cikloturizmom u našim krajevima. |