Abstract | Za gradnju kuće nije potrebno mnogo. Na prvom mjestu želja pa volja, ideja i ono bez čega se ne može – materijal za gradnju. Osnovni cilj ovog rada je prikazati kako se od tradicionalnih i prirodnih materijala može napraviti suvremena kuća. Čak štoviše, od samo tri materijala – drva, kamena i stakla moguće je izgraditi kuću koja ima zadovoljene sve osnovne funkcionalne, konstrukcijske i estetske parametre.
U radu je spomenuta povijest materijala, njihov razvoj, vrste i tehnička svojstva. Danas se drvo, kamen i staklo koriste u puno više svrha nego u prošlosti, a ekološke karakteristike važnije su nego ikada do sad. Zakonski i strukovni parametri sve su stroži, a uvjet mogućnosti recikliranja te ponovnog korištenja u nekom drugom obliku gotovo je nezaobilazan. Tako štedimo na samom materijalu, ali i na njihovim izvorima. Čuvamo kamenolome i šume od pretjeranog iskorištavanja i nestajanja.
Održivi razvoj širok je pojam koji polazi od svjetonazora, a zahvaća društvo u cjelini. U području graditeljstva odražava se kao održiva gradnja koja podrazumijeva korištenje obnovljivih izvora materijala i energije, što manji negativan utjecaj na zagađivanje okoline te mogućnost ponovnog korištenja materijala čime se, između ostalog, smanjuje i količina otpada. U održivom kontekstu upravo tradicionalni materijali udovoljavaju tim uvjetima te se, unatoč pojavi i raspoloživosti velikog broja suvremenih umjetnih materijala, ponovno vraćaju na tržište i u primjenu. Među takvim materijalima prednjače upravo drvo, kamen i staklo. Ujedno su to i materijali koji u zajedništvu mogu izgraditi kuću, zadovoljavajući pritom funkcionalne, konstruktivne i estetske kriterije, čak i u većoj mjeri nego neki suvremeni umjetni materijali koji pri proizvodnji i korištenju stvaraju negativan otisak na planet Zemlju.
Mnogi arhitekti odavno su nastojali gradnju kuća svoditi na tek nekoliko vrsta materijala, spajajući ih u različite konstruktivne i funkcionalne forme, pritom zadovoljavajući vrlo visoke estetske kriterije. „Manje je više“ u graditeljstvu i arhitekturi, kao i u svim područjima umjetnosti, mnogo puta je dokazano kao dobitna kombinacija. Danas je takav pristup iz gledišta održivosti gotovo postao imperativ. |