Sažetak | Ovim se završnim radom želi ukazati na važnost praćenja i kontrole u građevinskim projektima. Naime, promatrajući velik broj sudionika u svakom projektu (investitor, projektant, nadzorni inženjer, revident, izvođač, voditelj projekta, javnopravna tijela i ostali), vrlo je lako doći do pogrešaka i propusta. S tim je razlogom potrebno izraditi sustav praćenja i kontrole kako ne bi došlo do većih pogrešaka i propusta, odnosno odstupanja između planiranog i ostvarenog. Pravilnim pristupom kod projekata može se utvrditi koliko je vremena potrebno da se izgradi nova zgrada ili obnovi (rekonstruira) samo neki dio.
U prvom dijelu rada su obrađene teoretske postavke iz dostupne stručne i znanstvene literature. Radi se uglavnom o općepoznatim i prihvaćenim tehnikama planiranja, praćenja i kontrole, temeljem kojih je u drugom dijelu rada obrađen numerički primjer za izgradnju zgrade armiranobetonske konstrukcije. Svaki projekt je unikat za sebe i ne može se nikada ponoviti, ali su teoretske postavke planiranja, praćenja i kontrole iste kod svih projekata. U radu su korištene najpoznatije tehnike linijskog planiranja, a odnose se na gantogram, histogram i S-krivulju.
U drugom dijelu rada je obrađen primjer dizajniranja sustava praćenja i kontrole za zgradu armiranobetonske konstrukcije u etažama prizemlja i 10 katova. Kako su sve etaže jednake, time se i praćenje te kontrola svode na jednostavnije elemente, ali je pristup i postupak isti kod svih projekata. Svaki projekt se izvodi u nekom vremenu, pa je stoga moguće pratiti i kontrolirati više elementa. Neki od tih elemenata su: novac, radna snaga, materijal i vrijeme.
U primjeru u radu je sustav praćenja i kontrole sveden samo na novac i utrošak betona. Izrađene su dvije varijante izvođenja, na temelju kojih se vrlo lako može utvrditi razlika među njima u dijelu trošenja financijskih sredstava kao i utroška betona u zadanom vremenu.
U završnom radu su provedeni svi elementi bez kojih se ne bi mogao provesti sustav praćenja i kontrole. |