Abstract | Turizam u Hrvatskoj jedna je od glavnih okosnica gospodarstva, dok je sam zdravstveni turizam jedan od najstarijih oblika specifičnog turizma ikad razvijenog i seže daleko u povijest preko 2000 godina. Često dolazi do nerazlikovanja pojmova zdravstvenog i lječilišnog turizma, iako su to dva različita pojma. Lječilišni turizam jedna je od grana zdravstvenog turizma, vrsta je turizma koji je vrlo razgranat i obuhvaća raznolike aktivnosti vezane uz zdravlje, Obuhvaća i ulogu u cijelosti - aktivan odmor, zdravu hranu te poboljšanje osobnog zdravlja. uz sebe veže i niz pratećih djelatnosti.
Hrvatska je zemlja bogata prirodnim ljekovitim činiteljima, prirodnim bogatstvima i ekološkim mogućnostima, kako u kontinentalnom dijelu tako i na priobalju te na taj način direktno pogoduje razvoju zdravstvenog turizma i svih njegovih grana, ali se u cjelokupnoj ponudi još uvijek ne vide željeni rezultati i uz sve te prednosti još uvijek zaostaje za susjednim zemljama.
U Hrvatskoj najrazvijenija grana zdravstvenog turizma je wellness turizam dok je lječilišni turizam još u velikom zaostatku. Dolasci, noćenja i prihodi u domaćim lječilištima mjere se u omjeru nekoliko stotina puta manjem nego onima u susjednoj Sloveniji i Italiji. Uz već napisanu nacionalnu strategiju zdravstva 2012.-2020., akcijski plan, otvorenu mogućnost prava odabira liječnika i lječilišta u Europskoj uniji, čime smo postali vrlo konkurentni, mi i dalje zaostajemo s ponudom, investicijama, educiranim osobljem, zakonima te samom infrastrukturom.
O kvalitetnom zdravstvenom turizmu moći ćemo govoriti tek kad se dosegne razina zemalja u susjedstvu i shvati da je to grana turizma u čiji se razvoj mora početi ozbiljno ulagati i koja otvara mogućnost cjelogodišnje sezone, a ne samo one u ljetnim mjesecima, kao i mogućnost širenja turizma na cijelu zemlju. Uz blizinu emitivnih tržišta, prometnu povezanost, dobar marketing i kapitalne investicije, Hrvatska bi se mogla popeti među prve tri vodeće zemlje lječilišnog turizma. Uz liječnike, takvim planovima i investicijama trebali bi upravljati i ekonomisti koji mogu uz očuvanje zdravlja, obuhvatiti i turističku ponudu za koju su današnji turisti spremni platiti više. |